Proje Hakkında


Merkezi İstanbul’da olan Genç Gönüllüler Derneği, 2004 yılından bu yana çocuk hakları, insan hakları, gençlik politikaları konularında projeler geliştirmekte ve uygulamaktadır. 30’u aşkın hibe desteği alan GGD, Türkiye’nin neredeyse tamamında proje uygulaması gerçekleştirmiştir.

GGD, BM Çocuk Hakları Sözleşmesinde yer alan en temel hakların çocuklar tarafından bilinirliğini arttırmaya yönelik Hollanda Kraliyeti ve AB Programlarıyla işbirliği içerisinde faaliyetler gerçekleştirmiştir. Bunların başında Çocuk Hakları Seksek Oyunu gelmektedir.

İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü 50’den fazla Sivil Toplum Kuruluşu ve gönüllülerle 20 bine yakın çocuğun eğlenerek ve fiziksel aktivitelerde bulunarak haklarını öğrenmeleri sürecine katkıda bulunduk.

26 şehirde eğitim programlarımızı tamamladık.

2014 yılından bu yana uygulamakta olduğumuz Çocuk Hakları Seksek Oyununu projesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında desteklenmektedir.

2016 yılının başından bu yana Karadeniz Bölgesi’nde hak temelli STK’lar, çocuk ve gençlik alanında faaliyet gösteren çeşitli kamu ve özel STK’lar, aktivistler ve yerel yönetimlere yönelik çocuk hakları oyun halısıyla birlikte eğitici eğitimleri düzenlemeye devam ediyoruz.

2017 yılı 2. yarısında farklı bir bölgede çalışmalarımızı sürdürmeyi planlıyoruz. Bu sebeple coğrafi bölgelerde işbirliği yapabileceğimiz kamu-özel işbirliğine ve yaygınlaştırma faaliyetlerimiz için ise sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç duymaktayız.

İl bazında Karadeniz Bölgesi’ndeki eğitimleri dernek başkanımız ve gönüllü öğretmenlerimiz gerçekleştirmektedir. Genç Gönüllüler Derneği bu projeden kar amacı gütmemektedir. Eğitimler ücretsizdir. Eğitimlerden yararlanan kişilere çocuk hakları oyun ücretsiz olarak verilmektedir. Eğitimlere katılanların en az 70 çocuğa bu eğitimi aktarmaları beklenmektedir. Bu durumu fotoğraf, video, okuldan imza listesi gibi dokümanlarla belgelenmesi gerekmektedir. Bu belgelendirmeyi sağlayanlara elektronik ortamda sertifika düzenlenerek gönderilmektedir.

Bu proje faaliyetlerine ilişkin bütçe illere, bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Şuanda sadece Karadeniz Bölgesindeki uygulamalarımız için ulaşım, konaklama, yeme-içme ve eğitim materyallerinin baskı ücreti karşılanabilmektedir.

Ayrıca proje maliyetlerinin karşılanması hususunda bize destek olabilecek kuruluşların sponsorluk dosyamızı incelemelerini rica ediyoruz.